Štetno dejstvo BPA iz plastične ambalaže na zdravlje

8.07.2011.
Stalno se govori o tome kolika je štetnost upotrebe plastičnih flaša u svakodnevnom životu po zdravlje ljudi. Zbog toga je i veliki broj laboratorijskih ispitivanja i studija obavljen, a i niz članaka objavljen na ovu temu, odnosno o štetnosti pojedinih sastojaka plastike na ljudsko zdravlje, a sumnje o tome datiraju još od 1930. godine. Posebno se puno govori o štetnosti upotrebe polikarbonata (kao što je leksan), u proizvodnji plastičnih boca, koje otpuštaju antimon i BPA (bisfenol A) u sadržaj ambalaže.

Naime, još 1998. je otkriveno da polikarbonati oslobađaju bisfenol A (BPA), koji snažno remeti hormonsku ravnotežu u organizmu. Oštećuje organe za reprodukciju i ima sporedne efekte na razvoj dojki i razvoj prostate, smanjujući broj spermatozoida, a utiče i na gojaznost i dijabetes.  A 2008. je potvrđeno da BPA ima i posebno štetne posledice na razvoj mozga fetusa ili novorođenčadi, pa su tada mnoge države zabranile upotrebu BPA u proizvodnji flašica za bebe.

Bisphenol-A je najčešće u obliku providne plastike koja se koristi za proizvodnju boca za vodu i sokove, sportske opreme, medicinskih i stomatoloških naprava, belih kompozitnih plombi za zube, sočiva i kućne elektronike.  Od BPA se prave i svi CD i DVD diskovi, a smola koja sadrži BPA koristi se za premazivanje unutrašnjosti gotovo svih konzervi za pakovanje pića i hrane.

Svakako, od svih proizvoda koji sadrže BPA, najčešće su u svakodnevnom životu u upotrebi plastične boce, pa se zbog toga posebna pažnja obraća na njih. BPA se oslobađa u sadržaj PET boca normalnom upotrebom, pri izlaganju toploti i raznim sredstvima za pranje, ali i pri normalnim uslovima, što znači i da plastična boca sa vodom koja stoji na stolu može biti štetna.

Kako pića iz plastičnih flaša povećavaju nivo izloženosti tela ovim štetnim hemikalijama, koje posebno štete muškom polu, urađeno je istraživanje na univerzitetu Harvard. Proučavani su studenti koji su prvo prošli fazu ispiranja tokom koje su sva hladna pića pili iz flaše od inoksa kako bi smanjili izloženost BPA - u. Zatim su im date dve flaše od polikarbonata iz kojih su tokom sledeće nedelje morali da piju sva hladna pića. Istraživanje je pokazalo da se ispitanicima koji su pili sedam dana iz flaša od polikarbonata količina BPA u uzorku urina povećala za 69 posto. A dodatno je dokazano, da ako se flaše greju (kao što je to slučaj sa dečjim flašicama), onda je nivo BPA značajno veći.

Sva ova istraživanja pokazala su da su v isoki nivoi konzumiranog BPA u tesnoj vezi sa pojavljivanjem urođenih mana, problema sa rastom i razvojem i povećanim rizikom od srčanih oboljenja i dijabetesa. Ali iako je očigledno da su opasnosti od BPA veoma velike, on se ipak i dalje najviše koristi u proizvodnji plastike zato što je jeftin, lagan, izdržljiv i nudi ostale osobine koje drugi materijali ne poseduju, a štetni uticaji na čoveka još nisu u potpunosti dokazani.

BPA ima svuda oko nas i u nama, jer je pronađen u više od 90% uzoraka urina. Proizvodi koji sadrže BPA u prodaji su više od 50 godina, a u Americi se godišnje proizvede više od 1 milijarde kilograma.

bpa-freePlastična ambalaža je neizbežna u svakodnevnom životu, ali se štetno dejstvo BPA, koji ona sadrži, na ljudsko zdravlje može bar smanjiti pažljivijom upotrebom, pa plastika ne treba da se stavlja u mikrotalasnu pećnicu, ne treba da se koristi za vrele napitke ili hranu, i ne treba da se pere u vrućoj vodi, jer BPA ispušta 55 puta brže kada je zagrejana.

Da bismo zaštitili životnu sredinu i sopstveno zdravlje, svi moramo da se ponašamo odgovorno i da opasan plastični otpad, kome treba mnogo vremena da se prirodnim putem raspadne (i do 600 godina), odlažemo u za to predviđene žičane kontejnere koje su postavljeni u većem broju gradova u Srbiji. Odatle ih preuzimaju preduzeća koja se bave prikupljanjem plastičnog otpada, a onda se dalje vrši reciklaža plastike.

PET Reciklaža se bavi prikupljanjem i otkupom plastičnog otpada.
Ako imate prikupljenu plastičnu ambalažu, kontaktirajte nas putem mail-a ili nas pozovite na 0800/085085 i mi ćemo obaviti otkup plastike od vas.